Leasing operacyjny - zmiany od 2022 roku

Jak teraz wygląda kwestia leasingu?

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu operacyjnego. Jest to najczęstsza forma np. w przypadku samochodów osobowych. Przedsiębiorca w chwili obecnej może bardzo często (jest to niemożliwe w niektórych firmach leasingowych) dokonać wykupu na osobę prywatną. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca dokonuje rozliczania w kosztach uzyskania przychodu rat leasingowych przez cały okres trwania umowy leasingu, ale wykup końcowy jest dokonywany na niego jako osobę prywatną. W takiej sytuacji, jeśli przedsiębiorca odczeka co najmniej 6 miesięcy, będzie miał możliwość sprzedania samochodu bez podatku.

Co się stanie po wejściu w życie Polskiego Ładu?

Polski Ład wprowadzi zasadę, że w przypadku zbycia majątku ruchomego, który był rozliczany i wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie będzie możliwości sprzedania go po upływie 6 miesięcy bez podatku, nawet jeśli będzie to następowało w ramach majątku prywatnego. W takiej sytuacji będziemy zobowiązani odczekać okres 6 lat od dnia wycofania majątku ruchomego, np. samochodu z działalności - i dopiero wtedy sprzedania bez podatku.

Przepisy przejśiowe

W przypadku przedsiębiorców, którzy teraz w 2021 r. dokonują wykupu, ale planują sprzedaż w 2022 r., pocieszające jest, że wprowadzono przepisy przejściowe, które zapewniają, iż przedsiębiorca, który nabył rzecz ruchomą do końca 2021 r., będzie stosował podczas sprzedaży przepisy dotychczasowe, czyli nie będzie musiał odczekiwać 6 lat, a jedynie dotychczasowe co najmniej 6 miesięcy.

Leasing operacyjny - zmiany od 2022 roku

Zobacz także

img-izabela

Izabela Peszko

Właścicielka biura

Jako nowoczesne biuro rachunkowe, EKSPERTA daje swoim Klientom gwarancję bezpieczeństwa i najwyższą jakość oferowanych usług. Wybiera rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Decydując się na współpracę z biurem rachunkowym EKSPERTA inwestują Państwo w rozwój swojej firmy. Od tej pory nad Waszymi sprawami będzie czuwać profesjonalista.

Poznaj usługi